Pestrý ptačí svět se nám ve své plné kráse vyjeví v okamžiku, kdy začnou mít malí opeřenci hlad. Zima je obdobím, kdy pravidelně plníme krmítka pochutinami, která pomohou některým z ptáků přežít mráz a nepříznivé období. Kromě toho nám jejich hemžení na krmítku působí také radost. Vyznáte se ale v tom, kdo k vám vlastně na krmítko létá? Na co se zaměřit při poznávání jednotlivých druhů ptáků a jak je od sebe odlišit?
Koho vlastně pozorujeme?
Ten, kdo nechce, aby mu malí opeřenci létali do blízkosti jeho obydlí, instaluje na zahradě obvykle plašiče ptáků. Všichni ostatní ale dávají ptákům zelenou. Možná proto, že jejich hemžení při zimní hostině je zábavou nejen pro děti, ale i pro dospělé, kteří si tak někdy připomenou chvíle dětství. To švitoření, poskakování a čirá radost z toho, že našli tak hojný zdroj potravy je přímo nakažlivé. Víte, ale kdo k vám létá a s čím začít při určování druhu ptáků?
Krmítko je skvělá příležitost
Právě na krmítku máte jedinečnou příležitost rozpoznat jednotlivé druhy ptáků. Při určování začněte těmi nejčastějšími. Pokud jste druhy volně žijících ptáků nikdy neurčovali, zaměřte se nejprve na ty nejběžnější. Bezpečně byste měli poznat Vrabce polního i domácího, většinu sýkor, ale také pěnkavy. Při rozpoznávání jednotlivých ptačích druhů začněte s jeho zbarvením. Zaměřte se na významné barevné znaky a podle nich se jej snažte identifikovat. Důležitá je také velikost ptáka. Kos, hrdlička či straka jsou velikostně výrazně odlišní a právě to může při jejich poznávání hrát významnou roli. Každý z ptačích druhů je charakteristický svými pohyby. To znamená, že se pohybuje typickým způsobem, který je společný většině jeho kolegů. Například sýkora si obezřetně vezme každé sousto a odletí si jej zkonzumovat do bezpečí. Naopak takový zvonek se neváhá usadit pohodlně na krmítku a hodovat, dokud nemá plné bříško. Zajímavé je také pozorovat hrdličku, která se v oblasti konzumování potravy chová podobně jako zvonek, pouze je o něco málo větší. V důsledku toho se do malého krmítka nemůže nacpat. Často se o to ale snaží.
Patří pták do klece?
Klece na ptáky si obvykle pořizujeme kvůli papouškům, andulkám, korelám a dalším spíše exotickým druhům ptáků. Ti volně žijící by v kleci asi příliš šťastní nebyli. Na druhou stranu, jak se v ní asi musí cítit papoušek, který sice u nás volně nežije, ve své domovině ale v kleci také chován není. Chcete-li mu dopřát alespoň minimální společnost, pořiďte mu plašič ptáků, který jej ochrání před volně žijícími druhy ptáků, a zároveň mu dá pocit, že není v kleci úplně sám.