Stalo se smutným zvykem, že vrcholky českých hor pokryje sníh vždy jen na několik dní. Lyžaři si místo prašanu „užívají“ bláto, navíc musí čekat v dlouhých frontách a při každém výjezdu nahoru trpět na nekomfortním vleku. Jsou to zároveň hlavní důvody, proč stále více Čechů míří na zimní dovolenou do zahraničí. Alpská střediska se s českými nedají srovnat. Kdo vyrazí, zamiluje se. Chystáte se na hory do zahraničí letos? Podívejte se na vše, co musíte před cestou zařídit.
Bezpečná výbava
V první řadě musíte zkontrolovat vaše vybavení. Před každou sezónou musí být vše v absolutním pořádku. Určitě si dejte nabrousit hrany. V Alpách je povinné lyžovat v helmě. Bez ní riskujete vysokou pokutu a co víc – vážné zranění, které může mít i fatální následky. Pořiďte si nejlépe i bederní pás, hodí se i chrániče kolen.
Ohleduplná jízda
V Alpách je na sjezdovkách mnohem více lyžařů. Aby nedocházelo k úrazům a srážkám, je žádoucí se řídit pravidly FIS (přečtěte si o nich zde). Ve Francii za nedodržování pravidel hrozí pokuta, stejné je to v Itálii, kde pořádek na svazích kontrolují i policisté, kteří vám mohou udělit pokutu v řádech několika desítek eur. Někdy se můžete stát viníkem nehody a ani vlastně nevíte jak. Pro takové případy se hodí mít pojištění odpovědnosti. Je to ochrana, když druhé osobě neúmyslně způsobíte škodu na zdraví, majetku nebo finanční. Někdy ho lze sjednat k základnímu cestovnímu pojištění za výhodnější cenu. Před koupí si udělejte srovnání tarifů pro cestovní pojištění, ať neplatíte příliš moc.
Jak poznáte dobrou pojistku?
Důležitá je výše pojistných limitů. Cestovní pojištění do zahraničí by mělo ideální mít limity 5 000 000 Kč. Sledujte také podmínky. U většiny pojišťoven je třeba se připojistit pro free ride a také pro sáňkování. Chcete-li koupit výhodně, spočítejte si cenu cestovního pojištění a vyřiďte si pojistku online.