Asi nejrizikovějším obdobím v roce, kdy jsou domy a byty jejich majitelů v největším ohrožení, jsou prázdniny, kdy lidé odjíždějí na dovolenou. Především v tomto období dochází nejčastěji k vloupáním, které mají často na svědomí tzv. tipaři. Tito lidé si předem zjistí, kdy bude byt nebo dům zcela prázdný a mají tak výrazně usnadněnou práci. Pomáhá jim k tomu bohužel i fakt, že mnoho lidí svoje domovy nijak nezabezpečuje a zbytečně tak riskují, že o svůj majetek přijdou. Někteří dokonce svým jednáním usnadňují lupičům práci a sami jim nevědomky dávají informace, kdy bude jejich domov opuštěný.
Podle statistik až třetina domácností v ČR nemá svoje domovy nijak zabezpečeny, mnoho dalších pak má toto zabezpečení velmi slabé a pro zloděje tak často není žádný velký problém do objektu vniknout. V tomto článku pro Vás máme několik doporučení a tipů, které Vám poradí jak účinně a efektivně zabezpečit Váš domov a snížit tak riziko vykradení na minimum.
Jak zajistit, aby nedošlo k vykradení Vašeho bytu či domu?
Jednou z nejdůležitějších součástí kvalitního zabezpečení jsou vždy vstupní dveře. To platí především u bytů, které se nacházejí ve vyšších patrech, kam se zloději nemají šanci dostat jinou cestou. Ideálním řešením jsou kvalitní bezpečnostní dveře, které doporučujeme koupit u prověřené firmy, jež Vám zaručí, že se jedná o kvalitní a odolný model. Pokud ale bydlíte v přízemí, nebo v rodinném domku, je třeba myslet i na zabezpečení oken. U nich přichází v úvahu např. bezpečnostní fólie, která zabrání možnosti rozbití okenního skla, další alternativou je pak bezpečnostní mříž.
Ideální možností je ale využít elektronický zabezpečovací systém (EZS), napojený na pult centralizované ochrany (PCO). Výhodou navíc je, že připojení na PCO si můžete nechat nastavit jen na tu dobu, co budete na dovolené a není tak nutné je využívat po celý rok.
Alternativním řešením může být také využití patrolové služby. V tomto případě se jedná o příslušníky fyzické ostrahy, kteří nepravidelně přijedou k Vašemu objektu a zkontrolují, zda je vše v pořádku.
Další důležitou věcí, kterou si bohužel mnoho lidí vůbec neuvědomuje, je to, že mnohdy veřejně informují o tom, kdy budou na dovolené a jejich domov tak zůstane opuštěný. Spousta lidí tyto informace zveřejňuje např. na sociálních sítích jako je Facebook a pokud navíc mají nastavený profil tak, že je viditelný pro všechny, doslova tím zvou lupiče, aby je přišli vykrást. Až se tedy budete chystat na dovolenou, určitě to nepište na Facebook nebo jiné sociální sítě a pokud ano, tak si nezapomeňte nastavit soukromí tak, aby váš příspěvek četli jen Vaši přátelé. Naopak určitě je rozumné říct o dovolené Vašemu sousedovi, který tak může na Váš byt dohlédnout a v případě vloupání zavolat policii.
Dobrou prevencí je také (pokud to vybavení Vaší domácnosti umožňuje) např. nastavení osvětlení, které se v době Vaší nepřítomnosti v určitých časech samo zapne a vypne, případně jiná řešení, jež navodí dojem, že Váš domov není opuštěný (časový spínač, který v určitých časech zapne třeba televizi nebo rádio apod.). Dobré je také poprosit sousedy, aby Vám pravidelně vybírali poštovní schránku – pokud ji budete mít přeplněnou, může to být znamení pro bytové tipaře, že je Váš domov prázdný. Je třeba si uvědomit, že jakékoliv zabezpečení vyjde vždy levněji, než kdyby došlo k vykradení Vašeho domova. Investice do kvalitního a účinného zabezpečení se v každém případě vyplatí a určitě nemá smysl na ní příliš šetřit. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení a zároveň budete moci být při Vaší dovolené v absolutním klidu a pohodě.